O lista cu Indispensabile!
De când apare bb, este foarte important sa avem in casa câteva lucruri de care nu știi niciodată când ai nevoie și pentru a evita momentele de panica, e bine sa le cumperi înainte, in felul acesta poți evita momentul acela când intri în panica ca nu ai ce îți trebuie pentru cel mic.
Aceasta este lista mea, ceea ce eu consider ca trebuie sa am în permanenta în casa de când a apărut bebe, în funcție de necesitățile noastre.
Termometrul: Este extrem de important atunci când copilul are febra, eu am unul cu capul flexibil, este foarte bun, pentru ca în situația în care bb nu vrea sa stea să-i i-au temperatura, cu acest termometru nu exista posibilitatea să-l rănesc.
Baneocin: Foarte bun pentru răni, dezinfecteaza și usucă foarte repede rănile. Tot Baneocin am folosit și pentru ombilicul lui bb, îl recomand cu încredere.
Antitermicele: De nelipsit din casa: Nurofen, Panadol, Paracetamol supozitoare.
Ser fiziologic: Foarte util pentru a desfunda nasul lui bb, stergera ochisorilor, cat e bebelus este foarte bun. Pe parcurs am apelat si la apa de mare, colargol ( se prepara in farmacie si este foarte bun cand bb este racit si are nasucul infundat) vibrocil tot pentru nascu, dar dupa varsta de un an.
Aspirator pentru nasuc: Eu am folosit pompite si cand a fost nevoie de ceva mai mult, am folosit Kit aspirator nazal Chicco PhysioClean, ne-am descurcat foarte bine. Acum parerile sunt impartite si am auzit foarte multe mamici care folosesc batista bebelusului, cea care se poate monta la aspiratorul din casa, eu nu am apelat la aceasta varianta, chiar daca am auzit ca este foarte utila.
Din punctul meu de vedere, aceste cinci lucruri sunt foarte importante și sunt necesare.
Eu am apelat și la ” chestii ” de prin casa, care ne ajuta într-un moment critic și aici ma refer la urmatoarele:
– Otet: Atunci când bebe are febra mare și pana își face efectul o pastila, oțetul este sfânt.
– Gheață: Când bebe se lovește, este eficienta, eviți cucuiele, umflaturi și invinetirea loviturilor.
Foarte important!!!!
Dacă s-ar putea, as mai adăuga și câteva chestii care încă nu știu de unde sa le cumpăr, cum ar fi:
– un strop de răbdare
– mai mult calm
– fără panica, panica, panica
– reacti fără interjecti: IH, VAI, IIIIII, AOLEU, AU, HUH…. 😂😂😂
Sunt curioasa, voi ce ați mai adăuga?